تبلیغات
طلایه داران بصیرت - هویت شناسی بصیرت

هویت شناسی بصیرت
رفتار جامعه اسلامی باید به زینت بصیرت مزین شود. با مطالعه زندگی سیاسی ،اجتماعی ائمه علیهم السلام به این نکته رهنمون میشویم که دغدغه اهل بیت ع نیز بصیرت بخشی در عرصه های سیاسی اجتماعی بوده است.
شاید بتوان به جرعت گفت یکی از مهمترین مشکلات جامعه اسلامی فقدان بصیرت در عرصه های مذکور است.

واژه شناسی:
بصیرت در لغت از ماده بصر به معنای بینش،،بینایی،روشن بینی،دانایی،زیرکی ،هوشیاری،یقین،برهان قاطع،و حجت روشن است. و در اصطلاح به معنای بینش دقیق و بر آمده از شناخت صحیح همراه با ایمان و باور یقینی است، البته بدون اینکه هیجانات و غرایز حیوانی و وسوسه های نفسانی و شیطانی در آن اثری داشته باشد.(1)
ضرورت بصیرت:
در جوامع مختلف بشری و در طول تاریخ گاهی اوقات حق وباطل در هم آمیخته و مردم را گرفتار فتنه های بزرگی کرده،که پیامد آن چیزی جز انحراف مردم از حق نبوده است.در حقیقت دشمنان اسلام با استفاده از افرادی سودجو و با ترفند در آمیختن حق و باطل و ایجاد شک و شبهه در دل هادر پی عملی کردن اهداف شوم خود هستند تا جوامع اسلامی را از مسیر خود دور کنند.وبا این کار فکر و فرهنگ و ثروت آنان را به تاراج ببرند.از اینرو فضا و محیط فتنه را فضای شبهه میگویند چرا که فتنه گران در این فضاف باطل را شبیه حق در می آورند.امیر مؤمنان ع در مقام بیان ترفند فتنه گران می فرماید: اما آنان قسمتی از حق و بخشی از باطل را می گیرند و به هم می آمیزند؛ آنجاست که شیطان بر دوستان خود چیره میشود و تنها کسانی نجات می یابند که مشمول لطف و رحمت الهی شده باشند.(2)
اهمیت و ضرورت بصیرت را باید در گذر ازفتنه یافت. مانند عمارمشهورترین شخصیت صدر اسلام در بصیرت داشتن و آگاهی بخشی که در دوره امیر مؤمنان علاوه بر داشتن بصیرت ،نقش مهمی در بصیرت بخشی جامعه اسلامی داشت.(3)
سرداران بصیر باید در هر عصری به ستیز شبهه ها بشتابند و ریشه تردیدها را بخشکانند.
هدف بصیرت:
هدف کلی از بصیرت ، شناختن و شناساندن حق است تا در سایه آن جامعه رو به تکامل و سعادت پیش رود واسبابی فراهم آید تا جامعه اسلامی در مسیر حق قرار بگیردو به کمال نهایی برسد و زمینه ساز حکومت عدل الهی شود. پی نوشت ها:
1.فرهنگ محمد معین ،ج 1،ص 546
2.اصول کافی ج 1 ص 54، نهج البلاغه ،خطبه 50
3.وقعه الصفین ،نصربن مزاحم منقری،ص
321
طبقه بندی: علمی، 
برچسب ها: بصیرت، تعریف بصیرت، مقاله بصیرت، ضرورت بصیرت، هدف بصیرت، واژه شناسی بصیرت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 1 خرداد 1392 | توسط : علی محمدی